savs es, es izjūta, identitāte, identitātes psiholoģija, personības psiholoģija, kas es esmu

Psiholoģijā jēdzieni identitāte (identity) un “Es” izjūta (sense of self) tiek lietoti ļoti specifiski. Tie apzīmē dažādas cilvēka iekšējās dabas šķautnes.

Identitāte un “Es” izjūta ir uztvertās psihes struktūras jeb tas, kā cilvēks uztver pats sevi.

Izpratnei! Piemēram, cilvēka personība ir reāla psihes struktūra. Tai ir objektīvas pazīmes – rakstura īpašības, ārēji novērojamas, izmērāmas iezīmes, kas nemainās atkarībā no tā, ko cilvēks par sevi domā. Piemēram, cilvēks ir vairāk introverts vai ekstraverts, neatkarīgi no tā, kā viņš pats vēlas sevi uztvert.

Savukārt identitāte un “Es” izjūta var mainīties atkarībā no perspektīvas, ar kādu uz tām raugās. To pastāvēšanai ir nepieciešama apziņas klātbūtne (McAdams et al., 2021).

Kas ir identitāte?

Identitāte ir cilvēka sociālā “seja”. Tā raksturo, kā cilvēks uztver to, kā viņu uztver citi (Hammell, 2006).

Identitātes izjūta nosaka, piemēram:

  • ar kādiem statusiem, profesiju, sociālajām grupām, kultūru, dzimumu u.c. cilvēks sevi identificē;
  • cik lielā mērā cilvēks ir uzņēmies skaidrus, iekšēji konsekventus un ar sociālo vidi saskanīgus mērķus, virzību;
  • kādas sabiedriskās vērtības un uzskatu kopumus cilvēks ir pieņēmis kā savus;
  • kādas dzīves lomas un standartus cilvēks ir apņēmies ievērot (Schwartz, 2011).

Identitāte virza personību sociālajā vidē, mijiedarbībā. Skaidra identitātes izjūta palīdz cilvēkam pielāgoties ārējai pasaulei un pašrealizēt sevi tajā (McAdams et al., 2021).

Kas ir “Es” izjūta?

”Es” izjūta apzīmē cilvēka izpratni par to, “kas un kāds es esmu”. Tā raksturo, kā cilvēks uztver pats sevi (Hammell, 2006).

“Es” izjūta nosaka, piemēram:

  • cilvēka priekšstatus par savu kompetenci, prasmēm, zināšanām, inteliģenci, īpašībām;
  • cik ļoti cilvēks paļaujas uz saviem spēkiem;
  • cik augstu cilvēks sevi vērtē, cik adekvāts ir viņa pašvērtējums, skatījums uz savu potenciālu, pašefktivitāti.

Skaidras “Es” izjūtas gadījumā cilvēks lielākoties raksturo sevi pozitīvi, konsekventi un jūtas pārliecināts par sevi. Skaidra “Es” izjūta literatūrā tiek minēta kā atslēgas elements pašcieņai (self-esteem) (Schwartz, 2011).

Kāpēc ir vērts pievērst uzmanību savas identitātes un “Es” izjūtas stabilizēšanai?

Identitātes izjūta un “Es” izjūta lielā mērā ir saistīta ar cilvēka uztveri par savu individualitāti, un ar to cik pārliecināti un ērti cilvēks jūtas savā dzīvē.

Ja identitāte vai “Es” izjūta (vai abas) traucētas, nepilnīgas, disfunkcionālas, cilvēks nespēj uzturēt saskaņotu sevis izjūtu, kas apgrūtina viņa spēju pilnvērtīgi pašrealizēt sevi pasaulē (Hammell, 2006).

Labā ziņa! Lai gan identitāte un “Es” izjūta attīstās sociālās mijiedarbības rezultātā, nav gluži tā, ka tikai sabiedrība radītu cilvēka izpratni par sevi – katrs cilvēks pats ir aktīvs dalībnieks sava personiskā stāsta radīšanā (Hammell, 2006).

Kā radīt savu personisko stāstu apzināti, pievienojies “Identitātes un “Es” izjūtas stabilizēšanas kursam”.
Tajā dodu praktiskus instrumentus, kā līdzsvarot identitātes un “Es” izjūtu sevī.
Kursa programma ietver četras online tikšanās grupā (1,5 h katra, pēc tam pieejami ieraksti). Papildus nodarbībām esmu pieejama jautājumu uzdošanai grupas čatā.
Nākamos programmas norises datums uzzini, sekojot saitei!

buy me a coffee

Šis bezmaksas saturs ir tapis manā brīvajā laikā bez darba samaksas. Ja manā veikumā saskatāt vērtību, priecāšos par kafijas uzsaukšanu! Tā ir kā dzinulis jauna satura veidošanā! 🙂

Mājas lapas saturu atļauts citēt, pārpublicēt un citādi izplatīt tikai saskaņā ar piemērojamajiem autortiesības regulējošiem tiesību aktiem. Par satura izmantošanu komerciāliem nolūkiem lūgums sazināties un saņemt atļauju.