INDIVIDUĀLĀS SESIJAS

Psiholoģiskā konsultēšana

Psiholoģiskā konsultēšana ir brīvprātīga sadarbība starp klientu un psihologu. Sesijās ar atklātu sarunu, dažādu metožu, tehniku un citu instrumentu starpniecību tiek risinātas kādas klienta dzīves grūtības. Psihologs atbalsta un iedrošina klientu, palīdz saskatīt grūtību cēloņus un iespējamos risinājumus.

Daiga Katrīna Bitēna, psihologs Rīgā, psihologs, Psihoterapeits, terapeits, labs terapeits
  • Kā notiek psiholoģiskās konsultēšanas sesijas?

    Klients un psihologs tiekas iepriekš sarunātā laikā (klātienē vai attālināti). Viena sesija ilgst ir vidēji 45-55 minūtes. To laikā klients runā par grūtībām, ko vēlas risināt. Psihologs uzklausa, sniedz individuālu atbalstu (nenosoda, nedod padomus un nemāca), psihoizglīto, nepieciešamības gadījumā piedāvā pielietot metodes, tehnikas, psiholoģiskos instrumentus u.c. Šajā procesā psihologs palīdz klientam saprast savas vajadzības un ieviest nepieciešamās pārmaiņas ikdienā – domāšanā, emocijās, uzvedībā u.c.

  • Cik daudz psiholoģiskās konsultēšanas sesijas ir nepieciešamas?

    Sesiju skaits ir atkarīgs no klienta problēmas. Ja klientam ir vēlme noskaidrot atbildes uz konkrētiem jautājumiem, iegūt informāciju, tad var pietikt ar vienu sesiju. Tomēr lielākoties jārēķinās ar ilgāku laiku problēmas risināšanā. Uzsākot konsultēšanu, ar psihologu ir iespējams vienoties par konkrētu sesiju skaitu.

  • Ar kādām problēmām cilvēki vēršas pie psihologa?

    Parasti cilvēki pie psihologa vēršas ar akūtām problēmām, krīzes situācijām vai ar ieilgušām grutībām, kuras kļuvušas pārlieku traucējošas. Problēmas ir ļoti dažādas. Piemēram, trauksme, panikas lēkmes, bailes, nomāktība, depresīvi stāvokļi, enerģijas trūkums, grūtības veidot attiecības, konflikti ar līdzcilvēkiem, ēšanas traucējumi, grūtības pārvaldīt emocijas, dusmu uzplūdi u.d.c. Tāpēc būtiski ir uzmeklēt speciālistu, kurš orientējas konkrētajā problēmjautājumā. Es savā psihologa praksē specializējos tādās tēmās kā: identitātes un "Es" stabilitātes jautājumi; attiecību un komunikācijas jautājumi; izmainītu apziņas stāvokļu integrācija un sarežģījumi garīgajā izaugsmē (vairāk par šīm tēmām iespējams lasīt sadaļā "Brīvpieejas resursi").

  • Vai psihologu var apmeklēt tikai tad, ja ir problēmas?

    Nē, psihologa pakalpojumus bieži izmanto cilvēki, kuri neizjūt akūtus dzīves sarežģījumu, bet vēlas uzlabot savu dzīves kvalitāti.

  • Vai psihologs klādam atklāj informāciju par klientu?

    Nē, saskaņā ar Psihologu darba ētikas kodeksu un Psihologu likumu klientam tiek garantēta pilnīga konfidencialitāte – iegūtās informācijas neizpaušana, izņemot gadījumus, ja klients apdraud savu vai citu dzīvību vai veselību. Uzsākot sadarbību ar psihologu tiek atrunāts gan konfidencialitātes jautājums, gan citi klientam būtiski jautājumi, kas rada bažas par potenciālo sadarbību.

INDIVIDUĀLĀS SESIJAS

IEMT sesijas

IEMT (Integral Eye Movement Therapy) sesijās ar īstermiņa pārmaiņu terapijas metodi tiek risinātas klientam pašreizējā dzīves periodā traucējošas emocijas, sajūtas, atmiņas, domas un uzvedības. Speciālists vadās pēc konkrētas struktūras, uzdod specifiskus jautājumus un liek klientam ar acīm izpildīt noteiktas kustības. Metodes pielietošana var mazināt iekšējo spriedzi, kas sasistās ar problēmjautājumu, un var atvērt iespēju labvēlīgām pārmaiņām dzīvē.

Daiga Katrīna Bitēna, psihologs Rīgā, psihologs, Psihoterapeits, terapeits, labs terapeits
  • Kā darbojas IEMT metode?

    IEMT metodē tiek strādāts ar klienta atmiņām, kas saistās ar negatīvām izjūtām. Uzdodot jautājumus un veicot acu kustības, klientā tiek ierosināta asociāciju ķēde, ar kuras sarpniecību iespējams pakāpeniski piekļūt tiem notikumiem cilvēka dzīvē, kas veidojuši vai pastiprinājuši problēmu. Attiecīgi, piekļūstot atmiņām, tiek veiktas darbības, kas mazina emocionālo spriedzi.

  • Vai IEMT metodes rezultātā tiek dzēstas negatīvās atmiņas?

    Nē, pēc IEMT metodes pielietošanas klients turpina atcerēties visas atmiņas. Mazinās negatīvās emocijas, kas ar atmiņām saistās.

  • Vai IEMT speciālistam ir jāzina klienta problēma pēc iespējas detalizētāk?

    Nē, šī terapijas metode ir piemērota tiem, kuri vēlas saglabāt savas problēmas diskrētumu un nevēlas atklāt detaļas. Klientam ir jābūt atvērtam sadarbībai, tomēr metodes pielietošana obligāti neparedz situācijas izklāstu. Būtiski ir sekot speciālista norādījumiem - atbildes uz speciālista jautājumiem ir iespējams paturēt savās domās.

  • Cik ātri es jutīšu rezultātu un cik daudz IEMT sesijas ir nepieciešamas?

    IEMT ir īstermiņa pārmaiņu terapijas metode, līdz ar to izmaiņas lielākoties ir jūtamas jau pēc pirmās sesijas - ja pārmaiņu nav, sesijas nav vērts turpināt. Viena problēmjautājuma risināšanai parasti aizņemt 3 līdz 5 sesijas.

  • Vai IEMT metode der visiem?

    Nē, uzsākot sadarbību, IEMT speciālists aicina klientu izskatīt kontraindikāciju sarakstu un apliecināt, ka klientam nav konstatēts neviens no stāvokļiem, kuros IEMT pielietošana var nebūt piemērota.

INDIVIDUĀLĀS SESIJAS

Kā izvēlēties savu speciālistu

ATSAUKSMES

Ko saka klienti?