Visit Our Place
"Integrācijas kursā" apskatām un darbojamies par un ap garīguma, garīgo pieredžu un izmainītu apziņas stāvokļu tēmu. Skatām šo tēmu galvenokārt no psiholoģijas rakursa. Caur zināšanu apguvi un uzdevumiem meklējam atbildes uz jautājumeim: kā izpaužas psiholoģiski veselīgs garīgums? Kā iekšēji apstrādāt dažādus pieredzējumus, ko izraisa gan garīgās prakses, rituāli, dziedināšanās tehnikas (lūgšanās, meditācija, elpošanas prakses, šamanistiskie rituāli, psihoaktīvo vielu lietošana (LSD, psilocybin, ayahuasca (DMT) u.c.) u.d.c.), gan spontāni stāvokļi.
Garīguma dimensija ir bijusi klātesoša visā cilvēces vēsturē, un garīgumam ir centrāla loma gan kultūras un tradīciju, gan cilvēka individuālās attīstības kontekstā. Psiholoģijas zinātnē, dažādu vēsturisku apstākļu dēļ, izpratnes veidošana par garīgumu ir aizsākta salīdzinoši nesen. Patlaban psiholoģijā garīgums tiek konceptualizēts kā pārvarēšanas stratēģija, kas var piešķirt cilvēka eksistencei jēgu, mērķa izjūtu un palīdz organizēt vērtību sistēmu.
Līdz šim apkopotie pierādījumi liecina, ka garīgums pozitīvi ietekmē psihisko veselību (mental health), ir pozitīvi saistīts ar psiholoģisko noturību (resilience) un ir viens no komponentiem, kas nosaka ar veselību saistītu dzīves kvalitāti (health-related quality of life).
Ne visi ar garīgumu saistītie procesi ir psihisko veselību veicinoši. Ejot garīgo ceļu, ir būtiski spēt atpazīt un nošķirt psiholoģiski veselīgu garīgo procesu no neveselīga. Garīguma ēnas šķautnes, kuras ir plaši izplatītas un Rietumu kultūrtelpā bieži paliek nepamanītas. Šajā kursā veicinām dalībnieku izpratni par to, kā garīgums iederas cilvēka kopējā attīstībā, un kas nosaka garīgā ceļa psiholoģisko veselību un neveselību?
Dažādo cilvēka dzīves pieredžu laukā ir tādas, kas šķiet neparastākas par citām. Tādas, kurās cilvēks apjauš sevi kā daļu no lielāka plašuma, kā vienotu ar visu pastāvošo un, iespējams, arī piedzīvo sevi pašu kā vienotu Kosmisko apziņu, Dievu, Visumu... Šāda tipa pieredzes nereti cilvēka dzīvē iezīmē pagrieziena punktus, pēc kuriem persona nekad vairs nav tāda pati, kā iepriekš. Liecības par šāda tipa pieredzēm ir atrodamas visā rakstītajā vēsturē.
Garīgās pieredzes un izmainīti apziņas stāvokļi mēdz būt pārsteidzoši, enerģētiski uzlādēti, spilgtas izjūtas radošas, līdz ar to arī mulsinoši. Lai gan publiskajā telpā par tiem lielākoties tiek runāts kā par pozitīviem, dzīvi mainošiem notikumiem, nereti tās rada apjukumu.
Lielākoties garīgām pieredzēm un izmainītiem apziņas stāvokļiem ir labdabīga ietekme uz personas psihisko veselību. Tomēr pētījumi liecina, ka šī labvēlīgā ietekme iespējama vien gadījumā, ja cilvēks spēj pieredzēto adekvāti integrēt ikdienas dzīvē. Ja piedzīvotais cilvēku ir spēcīgi emocionāli satricinājis, viņam var būt nepieciešams psiholoģisks un emocionāls atbalsts, lai pieredzēto apstrādātu, pieņemtu, interpretētu un apjaustu, saprastu, kā ar to apieties un kā to iekļaut ikdienas dzīvē. Tāpēc ir būtiski pievērst uzmanību savas emocionālās pasaules sakārtošanai pēc izmainīta apziņas stāvokļa pieredzēšanas.
Tas, kā cilvēks interpretē un cik veiksmīgi iekļauj, integrē garīgā pieredzē un/vai izmainītā apziņas stāvoklī piedzīvoto savā ikdienas dzīvē, lielā mērā ir atkarīgs no līdzcilvēku uztveres un cik atbalstošs līdzcilvēku loks cilvēkam ir pieejams, kā arī personīgās dzīves konteksta. Tāpat zināms, ka veiksmīgu integrāciju veicina informācijas iegūšana, izglītošanās, līdzīgi domājošu cilvēku uzmeklēšana, socializēšanās, dalīšanas piedzīvotajā, pieredzes atsaukšana atmiņā, refleksija un radoša aktivitāte. Nozīmīga loma var būt arī profesionāļa atbalstam - iespējai parrunāt pieredzi ar informētu psihologu, psihoterapeitu, terapijas speciālistu, pastorālo konsultantu vai garīgo skolotāju, kas var radīt atbilstošus apstākļus pieredzes interpretācijai un palīdzēt atrast piedzīvotajā personīgu jēgu un nozīmi. To visu nodrošinām desmit nodarbību ciklā "Integrācijas kurss".
Grupas dalībnieks var atbalst vienam vai vairākiem no aprakstiem, vai kā citādi izjust vēlmi paziļināti izprast garīguma, garīgo pieredžu un izmainītu apziņas stāvokļu tēmu. Kopumā kurss ir piemērots personām, kas vēlas transformēt savu pašreizējo garīgo izpratni uz dziļāku un spēt savienot to ar racionālu, ikdienišķu dzīvošanu un būšanu.
Kādu laiku (dažkārt gadus) cilvēks ir interesējies par dažādām ezotēriskām praksēm un alternatīvām dziedināšanās metodēm (astroloģiju, numeroloģiju, taro, čakrām, Reiki, enerģiju dziedināšanu, garīgo dziedināšanos, misticismu un daudzām citām). Sākotnēji tās ir sniegušas pacēlumu, iedvesmu, atbrīvošanās izjūtu un šķietami palīdzējušas. Tomēr esot šajā vidē ilgstoši un/vai intensīvi, radusies pretestība – par daudz, sāk “šķebināt”, var būt vēlme apšaubīt autoritārās personas, uz kuru teikto cilvēks iepriekš paļāvies, ticējis. Var būt sajūta, ka šīs pieejas īsti nerisina problēmas, tikai “staigā tām apkārt”. Ir iekšēja vajadzība spert soli nākamajā attīstības līmenī.
Kādu laiku (dažkārt visu dzīvi) cilvēks ir pavadījis piederot kādai reliģiskai uzskatu sistēmai, kopienai. Laika gaitā cilvēks ir sācis ieraudzīt pretrunas saņemtajās mācībās, autoritāšu rīcībās u.c. Radusies disonanse starp mācību un paša domām. Ir iekšēja vajadzība noorientēties savos uzskatos.
Cilvēks ir apzinājies, ka viņu saista garīgums, garīgā izaugsme – “tur kaut kas ir” izjūta. Tomēr sociālais fons traucē pieņemt un atzīt šo interesi. Izpildījums, caur kādu tiek pasniegts garīgums popkultūrā, neatbilst paša iekšējai izjūtai par garīgumu. Cilvēks ir skeptisks, racionāli domājošs, nevēlas “kļūt par vienu no tiem tur ezotēriķiem”. Ir vēlme izzināt garīguma lauku, tomēr gribās to darīt saprātīgi, paliekot saiknē ar ikdienas realitāti. Nekļūstot par kārtējo sludinātāju, pašpasludināto dziednieku, vai aklu ticētāju kādai uzskatu sistēmai. Ir vēlme izzināt garīgumu sev jēgpilnā un pieņemamā formā.
Cilvēks ir mēģinājis dažādas garīgas, ezotēriskas prakses, reliģiskus rituālus, dziedināšanās tehnikas. Ir interese par tām. Procesā saskāries ar izmainītiem apziņas stāvokļiem, kas “kaut ko ver vaļā”, ir radījuši neizskaidrojamas emocijas, saasinātu jūtība un jutību. Cilvēks sācis uztvert kaut ko, ko iepriekš nav izjutis, pamanījis. No vienas puses process ir piesātināts un šķietami dziedinošs, tomēr no otras puses tas ir biedējošs. Tas ir kaut kas nezināms un nepazīstams, kā rezultātā radusies pretestība. Ir vēlme vairāk izprast, pārvarēt pretestību un turpināt ceļu.
Cilvēks pasniedz, vada dažādas prakses un/vai pielieto savā darbā dziedināšanas tehnikas (jogu, elpošanu, darbu ar ķermeni, māksliniecisku, radošu darbību, došanos dabā, rituālus u.d.c.). Ir pamanījis, ka caur šo procesu klientos “kaut kas verās vaļā" - kienti nonāk neikdienišķos stāvokļos, stāsta par spilgtiem iekšējiem procesiem, ko piedzīvojuši. Ir interese saprast, kas īsti notiek, kā šo procesu padarīt apzinātāku un kā vairāk atbalstīt klientu tajā, ko viņš piedzīvo.
Cilvēks, kuram garīgums un/vai ezotērika ir būtiska dzīves sastāvdaļa, izjūt bailes no klasiskās psiholoģijas redzējuma uz to. Ir bažas, ka vēršoties pie psihologa vai terapijas speciālista (vai ienesot šo tēmu jau esošā terapijas kontekstā), cilvēks varētu tikt uzskatīts par jocīgu, jukušu un uz viņu varētu attiecināt dažādas diagnozes. Ir vajadzība atbrīvoties no bailēm, gūt pārliecību.
Cilvēks, kuram garīgums un/vai ezotērika ir būtiska dzīves sastāvdaļa izjūt grūtības funkcionēt ikdienā. Šķiet, ka "kaut kas pietrūkst", lai spētu pilnvērtīgi pašrealizēt sevi pasaulē tādā, kāda tā ir – materiālajā realitātē. Var būt grūti pieņemt lēmumus, likt veselīgas robežas, sasniegt mērķus u.c. Ir vajadzība spēt realizēt savu potenciālu.
Cilvēks, kuram garīgums un/vai ezotērika ir būtiska dzīves sastāvdaļa, piedzīco grūtības pildīt ikdienas pienākumus, jo prakses regulāri aktualizē dziļus iekšējos procesus, kuru pārstrādei, līdzsvarošanai ir nepieciešams laiks. Ir vajadzība spēt regulēt emocijas.
Dažādas garīgas, ezotēriskas prakses, reliģiski, maģiski rituāli, dziedināšanās tehnikas tiek iepazīti un praktizēti regulāri, un cilvēks tos izmanto savas iekšējās izaugsmes veicināšanai. Ar pieredzēm, kas tiek gūtas procesā, lielākoties spēj tikt galā, emocionāli pārstrādāt patstāvīgi. Ir dabiska interese, zinātkāre uzzināt vairāk. Nereti ar ezotēriskajiem un reliģiskajiem skaidrojumi šķiet par maz, lai rastos patiesa izpratne (nevis, piemēram, tikai ticība skolotāja teiktajam). Ir vēlme iegūt padziļinātus, konkrētākus, racionālākus skaidrojumus.
Dažādas garīgas, ezotēriskas prakses, reliģiski, maģiski rituāli, dziedināšanās tehnikas tiek iepazīti un praktizēti regulāri, un cilvēks tos izmanto savas iekšējās izaugsmes veicināšanai. Ar pieredzēm, kas tiek gūtas procesā, lielākoties spēj tikt galā, emocionāli pārstrādāt patstāvīgi. Ir dabiska vēlme dalīties, runāt par šo tēmu, uzzināt, ko piedzīvo citi, izprast vairāk.
"Integrācijas kursu" vada klīniskā un veselības psiholoģe ar specializāciju psiholoģiski veselīgā garīgajā izaugsmē. Garīgo prakšu un garīgo pieredžu pētniece Daiga Katrīna.
Grupā – drošā un konfidenciālā vidē – tiek veicināta optimāla garīguma dimensijas, garīgās pieredzes un izmainītu apziņas stāvokļu integrācija. Katrā no desmit nodarbībām tiek apskatīta kāda tēma, kuras aktualitāte ir raksturīga garīguma interesentem un lielā daļā gadījumu pēc garīgas pieredzes vai izmainīta apziņas stāvokļa piedzīvošanas.
1. nodarbība - iepazīšanās, ceļš līdz garīgumam
2. nodarbība - garīgums un garīgā pieredze no dažādiem skatupunktiem psiholoģijā
3. nodarbība - garīgās pieredzes ierosinātāji, izpausme un saturs
4. nodarbība - personības un Ego nozīme garīgajā izaugsmē un garīgās pieredzes integrācijā
5. nodarbība - dalīšanās garīgajā pieredzē
6. nodarbība - garīgās pieredzes "tulkošana" un interpretācija
7. nodarbība - vajadzību loma garīgās izaugsmes ceļā
8. nodarbība - vērtību sistēmas loma garīgās izaugsmes ceļā un to iemiesošana
9. nodarbība - ar mīlestību pret sevi...
10. nodarbība - ar mīlestību pret pasauli... / refleksija par darbu grupā, noslēgums
"Integrācijas kursā" tiek dota iespēja saņemt pierādījumos balstītu informāciju par garīgumu, garīgājām praksēm, garīgām pieredzēm un izmainītiem apziņas stāvokļiem - no psiholoģijas skatpunkta (grupas dalībnieki netiek virzīti pieņemt kādu konkrētu garīgo pasaules uzskatu, reliģiju u.tml.). Dalībniekiem tiek dota iespēja aktualizēt, apzināties un pārdomāt tēmas, kuras bieži nodarbina cilvēku prātus pēc garīgas pieredzes piedzīvošanas. Līdzīgi domājošu cilvēku loks palīdz dalīties piedzīvotajā un saņemt emocionālu atbalstu. Tiek sniegta iespēja reflektēt par pieredzēto - sarunājoties un darbojoties radoši caur uzdevumiem, kas veicina apzināšanās un integrācijas procesu.
Jauna "Integrācijas kursa" grupa tiek organizēta ik pēc laika - nākamie plānotie datumi ir publicēti sadaļā Grupas.
Ar katru potenciālo grupas dalībnieku pēc pieteikšanās tiek organizēta individuāla saruna ar grupas vadītāju (30 min.) Dalībai tiek apstiprināti grupu darba formātam atbilstošākie kandidāti.
Dalībnieku skaits grupā: līdz 10 dalībniekiem.
Nodarbību laiki: ceturtdienās no 18:30 līdz 21:30.
Norises vietas: Rīgas centrs.
Kopējās kursa izmaksas 570 EUR. Cenā ir iekļauta individuāla izpēte (bez atzinuma sastādīšanas) ar Latvijas klīnisko personības testu (LKPT) pie sertificēta speciālista (izpētes veikšana var būt palīdzoša personības izzināšanā un iepazīšanā, kas var sekmēt ieguvumu no grupas darba).
Nodarbības nav apmeklējamas atsevišķi. Apmaksa veicama par visu nodarbību ciklu arī gadījumā, ja kāda no nodarbībām tiek kavēta.
Maksājumu iespējams segt vienā maksājumā vai dalīt līdz 6 mēnešiem garā periodā (95 EUR mēnesī). Par apmaksas grafiku ar katru dalībnieku vienojamies individuāli.
Lai izrādītu savu interesi par dalību "Integrācijas kursā", lūdzu, rakstiet e-pastu uz daiga.bitena@gmail.com