Kādas kvalitātes sevī ir jāizkopj, lai cilvēks spētu atrast dzīves jēgas izjūtu?
Viens no lielākajiem mītiem, ar ko nākas sastapties attiecībā uz dzīves jēgas izjūtu ir, ka tā atrodas un ierodas pati no sevis – ka nav nepieciešams pielikt piepūli, atliek tikai gaidīt. Tomēr dzīves jēga izjūtas iegūšana nav pasīvs process – tās sasniegšanai nepieciešama apzināta, aktīva izpēte, rīcība, iesaistīšanās un atbildības uzņemšanās.
Dzīves jēgas izjūtas atrašana ir aktīvas rīcības rezultāts. Tā rodas izdarot apzinātas izvēles, kas ir saskaņotas ar cilvēka vērtību sistēmu.
Būtiski priekšnoteikumi dzīves jēgas izjūtas atrašanā ir spēja reflektēt un spēja interpretēt. Tās abas ir attīstāmas prasmes – kā darboties pie to attīstīšanas, lasiet tālāk!
Kāpēc? Jo uztvert dzīves jēgas izjūtu nozīmē spēt ne tikai piedzīvot pasauli tādu, kāda tā ir, bet arī:
- spēt saprast, ka mērķa sasniegšana nav vienkārši darīšana, bet gan skaidri formulēta un vērtībās balstīta orientācija uz saskaņotu uzvedību un rīcībām;
- spēt veidot pašiem savus priekšstatus, secinājumus par pasauli, veidot savas dzīves un pieredzes “kartes”, kas iekļaujas kopējā pasaules kontekstā;
- spēt vērtēt savu dzīvi pēc ne tikai pēc pieredzētām pozitīvām vai negatīvām izjūtām, bet gan pēc vērtības izjūtas, kas rodas atbilstot plašākiem konceptuāliem kritērijiem.
Automātiska procesa vietā, kurā dzīves pieredze izraisa noteiktas emocijas, jēgas izjūtas rašanās ir atkarīga no tā, kā cilvēks pārdomā savu dzīvi universālu vērtību, cerību un standartu kontekstā. Tas ir dziļš, abstrakts, konceptuāls darbs. Turklāt, iespējams, ka tā ir cilvēka būtiskākā spēja, kas viņu atšķir no citiem zīdītājiem.
Kā sevī attīstīt spēju reflektēt un spēju interpretēt?
- Laika atvēlēšana pārdomām – atrast brīžus ikdienā, kad koncentrēties uz domām, domāt par savām domām un vērtēt tās.
- Jautājumu uzdošana sev par sevi – meklēt atbildes uz jautājumiem par savu personību, spējām, talantiem, domām, emocijām, rīcībām, uzvedību u.c. Piemēram, kādas ir manas stiprās un vājās puses? Kādas ir dzīves manas vērtības un prioritātes? Kā tas nākas, ka es attiecībās rīkojos tieši šādi?
- Citu personu viedokļu ievākšana par sevi – ieklausīšanās, kā jūs uztver līdzcilvēki un atsauksmju lūgšana no uzticamiem tuviniekiem var sniegt vērtīgu perspektīvi uz sevi, kas pašam nav ienākusi prātā.
- Pagātnes pieredzes pārdomāšana – veltīt laiku tam, lai pārdomātu kā pozitīvo, tā negatīvo pagātnes pieredzi, un izdarītu apzinātus secinājumus par to, kā līdzšinējā pieredze ir veidojusi jūs kā personību, un ko no tās iespējams mācīties.
- Apšaubīšana – izaicināt pastāvošos savus un sociālos pieņēmumus, apskatīt alternatīvas perspektīvas un spriest par tām.
- Apzinātības prakse – attīstīt klātesamību tagadnes brīdim, ar labvēlīgu attieksmi pret sevi.
- Dienasgrāmatas rakstīšana – rakstīšana var palīdzēt noformulēt un sakārtot domas, rosināt uz tālāku pārdomu procesu.
- Lasīšana – zināšanu ieguve var stimulēt kritisko domāšanu un paplašināt izpratni par sevi un pasauli.
- Sadarbība ar profesionāli – sesijas pie psihologa, psihoterapijas speciālista, kouča, garīgā skolotāja vai jebkāda cita profesionāla konsultanta, trenera vai mentora var paplašināt redzējumu uz sevi un stimulēt refleksijas un interpretācijas prasmju veidošanos.
Dzīves jēgas izjūta nav atrodama ārpasaulē. Tā rodas, veicot aktīvu darbu iekšpasaulē, caur kuru cilvēks atrod ar savu vērtību sistēmu saskanīgu vietu ārpasaulē.
Šis bezmaksas saturs ir tapis manā brīvajā laikā bez darba samaksas. Ja manā veikumā saskatāt vērtību, priecāšos par kafijas uzsaukšanu! Tā ir kā dzinulis jauna satura veidošanā! 🙂
Padziļinātai izpartnei aicinu noskatīties online lekciju “Kas veido dzīves jēgas izjūtu, un kā to atrast?”
Pievienojies manas mājas lapas satura abonementiem un papildus šai lekcijai saņem arī citus materiālus – par identitātes un “Es” izjūtas stabilizēšanu, par psiholoģiski veselīgu garīgumu un garīgajām pieredzēm. Pieejami lekciju ieraksti, prakses un darba lapas patstāvīgam sevis izziņas procesam. Materiālu klāsts tiek patstāvīgi papildināts.