gars un dzīve, karls gustavs jungs, junga grāmatas

Ja man kāds jautātu, vai es saprotu Karla Gustava Junga filozofiju un psiholoģiju, es droši vien teiktu, ka man visticamāk vēl daži gadi jānodzīvo, vēl dažas reizes jāpārlasa viņa grāmatas un mazliet vairāk jāiedziļinās viņa biogrāfijā, lai es varētu atbildēt. Tomēr atsevišķi Junga darbi un to fragmenti mani ir tiešām dziļi uzrunājuši. Eseja “Gars un dzīve” ir viens no tiem – citāts ieskatam.

“Dzīves pilnība prasa ko vairāk par Es; tai nepieciešams gars, proti, neatkarīgs un augstāk izkārtots komplekss, kas acīmredzot vienīgais spēj izraisīt visu to dvēselisko iespēju dzīvo izpausmi, kuras nevar sasniegt Es apziņa.

Taču, kā pastāv kaislība, kas tiecas pēc aklas, neapvaldītas dzīves, tā arī pastāv kaislība, kas garam vēlas upurēt visu dzīvi, lai sasniegtu radošo pārākumu. Šī kaislība padara garu par ļaundabīgu audzēju, kas bezjēdzīgi iznīcina cilvēka dzīvi. 

Dzīve ir gara patiesības kritērijs. Gars, kas cilvēkam liedz visas dzīves iespējas un tikai meklē piepildījumu sevī, ir maldu gars – ne bez cilvēka vainas, jo viņa rokās – atteikties vai neatteikties no sevis paša. 

Dzīve un gars ir divi spēki vai nepieciešamības, starp kurām novietots cilvēks. Gars sniedz viņa dzīvei jēgu un vislielākās uzplauksmes iespēju. Taču dzīve ir nepieciešama garam, jo tā patiesībā nav nekas, ja to nevar dzīvot.”

buy me a coffee

Šis bezmaksas saturs ir tapis manā brīvajā laikā bez darba samaksas. Ja manā veikumā saskatāt vērtību, priecāšos par kafijas uzsaukšanu! Tā ir kā dzinulis jauna satura veidošanā! 🙂


Avots:

Jungs, K. G., (1994), Dvēseles pasaule, sastādījis Šuvajevs, I., Latvijas zinātņu akadēmijas filozofijas un socioloģijas institūts.

Mājas lapas saturu atļauts citēt, pārpublicēt un citādi izplatīt tikai saskaņā ar piemērojamajiem autortiesības regulējošiem tiesību aktiem. Par satura izmantošanu komerciāliem nolūkiem lūgums sazināties un saņemt atļauju.