For a deeper sense of self, meaningful relationships and a psychologically healthy and soulful spirituality.
Visit Our Place
Šogad man bija iespēja tikt pie sen kārota produkta – Pranamat ECO akupresūras produktu komplekta. Adatveidīgā paklājiņa komplektu saņēmu no ražotāja pretī solot godīgu atsauksmi no savas puses. Pētot caur pieredzi Pranamat ECO produktu iedarbību uz savu ķermeni, nolēmu mazliet nodarbināt arī prātu un apskatīt, kas ir zināms par šiem produktiem zinātnē? Rezultāts ir šis raksts, kurā aprakstu gan personisko pieredzi, gan aplūkoju, kādiem mērķiem var būt noderīgi Pranamat ECO paklājiņi.
Kas ir akupresūras produkti?
Akupresūras paklājiņi, dažreiz saukti arī par adatu stimulācijas spilventiņiem (needle stimulation pad (NSP)), ir plāni, no auduma un mīksta pildījuma darināti matracīši vai spilventiņi, kas pārklāti ar plastmasas adatu izcilnīšiem. Šie adatainie izcilnīši rada spiedienu uz ķermeņa daļām, stimulējot noteiktus punktus ķermenī. Ražotāji izsaka solījumu, ka to lietošana palīdz reklaksēties, atvieglot dažādas veselības problēmas un radīt papildus enerģijas pieplūdumu.
Pranamat ECO produkcija
Latvijā tiek ražoti augstas kvalitātes akupresūras produkti Pranamat ECO. Atšķirībā no daudzu ārvalstu ražotāju darinājuma, Pranamat ECO īpašu rūpību pievērš materiālu kvalitātei un ekoloģijai. Ražošanā tiek izmantotas videi draudzīgas un ētiskā ceļā iegūtas izejvielas, piemēram, dabiska kokvilna, kokosriekstu šķiedra, lins, videi draudzīga plastika (HIPS plastika, ko izmanto arī medicīnisko piederumu un bērnu rotaļlietu ražošanā). Savukārt Pranamat ECO iepakojums un lietotāja rokasgrāmata ir izgatavoti no otrreiz pārstrādātiem materiāliem. Katrs produkts ir ar STANDARTA 100 sertifikātu, ko neatkarīgi piešķir OEKO-TEX®.
Ko saku es?
Pranamat ECO paklājiņš bija viens no tiem produktiem, kas bija manā vēlmju sarakstā jau kādu laiku. Biju vairākkārtīgi to izmēģinājusi un iztestējusi gan jogas nodarbībās, gan retrītos un citu dažādu aktivitāšu ietvaros. Līdz ar to patiesi priecājos par iespēju sadarboties no ražotājiem.
Tagad, kad paklājiņš ir manā rīcībā, izmantoju to neregulāri – cenšos ieviest paradumu pagulēt uz tā kādas 10-15 minūtes pirms miega. Ķermenis automātiski prasa durstīgo terapiju kombinēt ar dziļo elpošanu, jo citādāk (vismaz pirmajās minūtēs) elpa aizsitas, seja žņaudzas kopā un atslābt ir grūti. Tomēr atslābuma stāvoklis ierodas pavisam drīz – kad mugura pie durstošās kņudoņas pierod. Man tīri labi patīk šīs asās izjūtas, un arī sajūtas pēc akupresūras – prāts šķiet možāks, ķermenis vitālāks, uzlādētāks. Iespējams, gudrāk šo produktu būtu lietot no rīta, nevis vakaros.
Ilgtermiņa ieguvumus pagaidām vēl nav izdevies novērot. Iespējams, tāpēc, ka neesmu pieķērusies sistemātiskai lietošanai un arī testēšanā pavadītais laiks pagaidām vēl ir par īsu. Tomēr jūtos šajā rakstā minēto zinātnisko pētījumu iedvesmota un gatava dot produktiem iespēju ne tikai uzlabot manu ikdienas garastāvokli ar smiekliem par piedzīvotajiem kontrastiem, bet arī pavērot, kā tas ietekmē manu veselību ilgtermiņā. Miega kvalitāte varētu būt pirmā novērojamā pazīme manā sarakstā.
Kupona kods: daigakatrina
Iegādājies Pranamat ECO produktus ar 10% atlaidi, izmantojot augstāk minēto kupona kodu!
Dodies uz Pranamat ECO mājas lapu, spiežot šeit!
No pirkumiem, kas veikti caur saitēm šajā mājas lapā, es saņemu komisijas maksu.
Ko saka zinātne?
Jāteic uzreiz atklāti, ka zinātnisko pētījumu skaits par akupresūras matracīšu efektivitāti ir ļoti ierobežots. Man pieejamajās datu bāzēs izdevās atrast tikai piecus uzticamu pētījumus, kas ir veikti tieši par akupresūras paklājiņiem, nevis akupresūru kā tādu. Tomēr labā ziņa – šo pētījumu rezultāti liecina, ka potenciāls varētu būt, jo īpaši gadījumos, kad nepieciešams mazināt jau esošas veselības problēmas (piemēram, hroniskas sāpes).
Kas ir akupresūra?
Gulēšana naglu gultā ir pastāvējusi jau gadsimtiem ilgi (gan kā garīga prakse, gan kā burvju triks). Savukārt akupresūra ir vairāk kā 4000 gadus sena tradicionālās Ķīnas medicīnas (TĶM) diagnostikas un ārstēšanas sistēma – modificēts akupunktūras veids, kas neiekļauj adatu ieduršanu ķermenī. Rietumu kultūrās akupunktūra un akupresūra savu popularitāti ieguvusi tikai pēc 1970. gada, kad redaktors Džeimss Restons (James Reston) atgriezās no Ķīnas ar personisku dzīves pieredzi, kurā viņam tika veikta anestēzija apendektomijas laikā, izmantojot akupunktūru. Akupresūras paklājiņi ir Rietumu kultūras izgudrojums.
Akupresūra ietver neinvazīvu punktu stimulāciju ķermenī (apmēram 400 punkti, kas izkliedēti pa visu ķermeni), izmantojot spiedošas kustības. Rietumu medicīnā tā tiek uztverta kā komplementārs jeb papildu veselības palīdzības veids.
Līdzšinējie pētījumi par akupresūru lielākoties liecina, ka tā var atvieglot nogurumu, bezmiegu, sliktu dūšu un vemšanu, dzemdību sāpes, muguras sāpes u.c. simptomus. Tomēr pārskata rakstos pagaidām tiek norādīts, ka nepieciešami turpmāki pētījumi, lai pārliecinātos par akupresūras efektivitāti.
Ko liecina pētījumi?
Jau minēju, ka uzticamu pētījumu tieši par akupresūras paklājiņu uzmantošanu ir maz. Līdz ar to īsi apskatīšu katru, kuru izdevās atrast.
2011. gadā veikts pētījums liecina, ka kombinējot akupresūras paklājiņa lietošanu ar relaksējošu mūziku un relaksācijas instruktāžu (piemēram, aicinājums palēnināt elpošanu), veseliem pieaugušajiem tiek panākta pastiprināta simpātiskās un parasimpātiskās nervu sistēmas aktivitāte. Tika novērota relaksācija, tomēr konkrētajā pētījumā tika secināts, ka to nevarēja saistīt tikai ar akupresūras paklājiņa izmantošanu, bet arī ar palēnināto elpošanu (Olsson & Von Schéele, 2011).
Cita 2011. gadā veikta pētījumā, kurā piedalījās personas ar muskuļu sasprindzinājuma sāpēm, akupresūras paklājiņi tika lietoti četras nedēļas, 15 minūtes dienā. Pēc apmēram trīs nedēļām dalībnieki ziņoja par ievērojamu maksimālo piedzīvoto muskuļu sāpju samazināšanos, tomēr vidējā sāpju pieredze nemainījās. Dalībnieki arī ziņoja par pozitīvu ietekmi uz garastāvokli un miega kvalitāti, tomēr faktiski tas datos neatspoguļojās kā statistiski nozīmīgas pārmaiņas (Kjellgren et al., 2011).
2012. gadā pētnieki atlasīja dalībniekus ar hroniskām kakla un muguras lejasdaļas sāpēm. Dalībniekiem tika uzdots lietot akupresūras paklājiņus 14 dienas, lietojot to uz sāpošās ķermeņa daļas apmēram 30 minūtes dienā, pirms tam 10 minūtes aktivizējot ar akupresūru rokas (kakla sāpju gadījumā) un kājas (muguras sāpju gadījumā). Rezultātā tika konstatēta ievērojama sāpju samazināšanās abās pacientu grupās. Efekts bija spēcīgs un stabils pat pēc salīdzinoši īsa ārstēšanas perioda (ikdienas ārstēšana divu nedēļu garumā) (Hohmann et al., 2012).
2021. gadā veikts pētījumā personām ar nespecifiskām muguras lejasdaļas sāpēm tika lūgts izmantot akupresūras paklājiņus 60 minūtes dienā. Paklājiņi tika izmantoti kā daļa no kopēja sešu mēnešu ārstēšanās plāna, kas ietvēra vingrojumus (viena grupa izmantoja paklājiņus, otra neizmantoja). Šajā pētījumā tika konstatēts, ka akupresūras paklājiņa kā papildus rīka izmantošana pastiprināja dalībnieku ieguvumus no kopējā ārstēšanas plāna. Sāpes samazinājās efektīvāk, vairāk tika uzlabota dalībnieku funkcionalitāte un dzīves kvalitāte, jo īpaši vērtējot ieguvums vidējā un ilgā termiņā (Frizziero et al., 2021).
Pavisam jaunā 2023. gada pētījumā piedalījās veseli, jauni pieaugušie un regulāri testēja akupunktūras paklājiņus trīs nedēļas. Iegūtie dati liecina, ka akupresūras paklājiņi rada zināmu labvēlīgu ietekmi subjektīvā līmenī – samazina stresa līmeni un uzlabo miega kvalitāti. Netika atrasti pierādījumi, ka tie būtu efektīvāki par citām relaksācijas metodēm. Tomēr pētnieki norāda, ka specifisku veselības grūtību gadījumā (piemēram, sasprindzinājuma sāpju gadījumā) paklājiņu lietošana varētu būt efektīvāka (Kisker & Schöne, 2023).
Kupona kods: daigakatrina
Iegādājies Pranamat ECO produktus ar 10% atlaidi, izmantojot augstāk minēto kupona kodu!
Dodies uz Pranamat ECO mājas lapu, spiežot šeit!
No pirkumiem, kas veikti caur saitēm šajā mājas lapā, es saņemu komisijas maksu.
Kādiem mērķiem var būt noderīgi Pranamat ECO paklājiņi?
Rezumējot visu augstāk minēto, šķiet, ka Pranamat ECO produkti vislielāko pienesumu var sniegt tieši ilgtermiņā, ja tos liek lietā sistemātiski, regulāri, ar mērķi mazināt jau kādu sasāpējušos problēmu – hroniskas sāpes, stresa izraisītus ķermeniskus simptomus un sasprindzinājumu. Veseliem cilvēkiem tas noteikti var būt patīkams un garastāvokli uzlabojošs profilakses instruments, jo īpaši, ja tiek lietots kopā ar citiem relaksācijas elementiem (piemēram, mūziku, elpošanu, vadītu vizualizāciju u.c.).
Feini, ka šī pašpalīdzības tehnika ir viegli pieejama, ērti izmantojama, un ir maz ticams, ka tās lietošana varētu kādā veidā nodarīt kaitējumu. Akupresūras matracīši var būt palīginstruments subjektīvās dzīves labizjūtas vairošanā, un arī papildus instruments veiksmīgākai atlabšanai no zināmām veselības grūtībām, protams, kombinējot ar pamata ārstēšanās programmu.
Šis bezmaksas saturs ir tapis manā brīvajā laikā bez darba samaksas. Ja manā veikumā saskatāt vērtību, priecāšos par kafijas uzsaukšanu! Tā ir kā dzinulis jauna satura veidošanā! 🙂
Avoti:
Frizziero, A. Masiero, S., Finotti. P., La Scala, C. Morone, G. , Piran, G. & Masiero, S. (2021). Efficacy of an Acupressure Mat in Association with Therapeutic Exercise in the Management of Chronic Low Back Pain: A Prospective Randomized Controlled Study. Applied Sciences, 11 (5211), 1-12.
Hohmann, C., Ullrich, I., Lauche, R., Choi, K. E., Lüdtke, R., Rolke, R., Cramer, H., Saha, F. J., Rampp, T., Michalsen, A., Langhorst, J., Dobos, G., & Musial, F. (2012). The benefit of a mechanical needle stimulation pad in patients with chronic neck and lower back pain: two randomized controlled pilot studies. Evidence-based complementary and alternative medicine: eCAM, 2012, 753583.
Juarascio, A., Cuellar, N. G. & Gooneratne, N. S. (2012). Alternative Therapeutics for Sleep Disorders. Chapter 9 in Therapy in Sleep Medicine, 126-139.
Kisker, J. & Schöne, B. (2023). Regular use of acupressure mats reduces perceived stress at subjective but not psychophysiological levels: Insights from a three-week relaxation training. Applied Psychology: Health and Well-Being, 1-18.
Kjellgren, A., Erdefelt, K., Werngren, L., & Norlander, T. (2011). Does relaxation on a bed of nails (spike mat) induce beneficial effects? A randomized controlled pilot study. Alternative Medicine Studies, 1(1), 5.
Sharma, A. (2015). A Historical Exploration of the Acupressure Mat Patents. Scientific Research Journal of India, 4(3), 1-5.
Olsson, E. M. G., & Von Schéele, B. (2011). Relaxing on a bed of nails: An exploratory study of the effects on the autonomic, cardiovascular, and respiratory systems, and saliva cortisol. Journal of Alternative and Complementary Medicine, 17(1), 5–12.
Wilson, D. R. (July 7, 2020). Does an acupressure mat work? Medical News Today.
The content of this website may only be quoted, reproduced, republished and otherwise distributed in accordance with applicable copyright laws. For commercial use of the content, please contact and obtain permission.