garīgais apvedceļš, garīgā apiešana, garīguma psiholoģija, garīgie maldi, viltus garīgums, garīgais narcisms, narcisma pazīmes, garīgie maldi

Pārsteidzošus rezultātus sološi virsraksti

Uz rezultātu orientēti virsraksti ir faktiski jebkura veiksmīga pārdošanas ieraksta pamatā. To mērķis ir piesaistīt mērķauditorijas uzmanību mirklī, kad cilvēks ierauga ierakstu – pasakot, ka ir iespējams iegūt kaut ko, ko cilvēks vēlas (veselību, naudu, mieru, harmoniju, atpūtu, izklaidi – jebko). Uzzinājis, ka ir iespējams tikt pie kārotā, cilvēks turpina lasīt. Klasiska mārketinga stratēģija, kuru nav grēks izmantot. Un, protams, to izmanto arī pseido speciālisti.

Dezinformācijas, toksiskā pozitīvisma un pseido garīguma pārdevējiem ir raksturīgi, ka šie virsraksti ir kliedzoši. Tiek solīts kaut kas neikdienišķs, netipisks, iespējams pat pārdabisks, mistisks, maģisks un bez noteiktām robežām. Līdz ar to – kaut kas ļoti nekonkrēts.

“Gribi manifestēt savā dzīvē visu, ko vēlies?”

“Es kļuvu vesela trīs dienās! Tu arī vēlies?”

Universālu vērtību pārdošana

Kvalitatīvā mārketingā ir viens liels likums – nepārdod produktu vai pakalpojumu, pārdod vērtību, ko šis produkts sniedz (piemēram, cilvēks nepērk brilles, viņš pērk spēju redzēt – līdz ar to reklāmas tekstus jāveido par spēju redzēt, nevis brillēm).

Toksiskā pozitīvisma un pseido garīguma gadījumā pārdotas tiek universālas, un līdz ar to ļoti nekonkrētas vērtības.

Mīlestība, laime, veselība, bagātība, harmonija, miers, saticība, prieks. Viss, ko tu vēlies. Jauna realitāte. Tāda dzīve, kādu Tu iztēlojies. Šķēršļu pārvarēšana.

Tā kā katram cilvēkam šie vārdi izsaka kaut ko citu, šo vērtību rezultāts ir neizmērāms. Līdz ar to neizmērāms ir arī cilvēka ieguvums no nopirktā pakalpojuma. Līdz ar to nav iespējams pierādīt, ka pakalpojums būtu bijis falšs, bezjēdzīgs un konkrētajam cilvēkam nelietderīgs. Turklāt, visas šo vērtību izjūtas paaugstināšanās ir saistītas ar emocionālo pacilājumu, ko sniedz socializēšanās, uzmanības saņemšana un iespēja dalīties personīgajā pieredzē (kas visbiežāk ir šādu pakalpojumu sniegšanas pamatā).

Glābēja pozīcija un solījumi sniegt gatavas atbildes

Protams, speciālista tēla radīšana ir mārketinga klasika. Tomēr tas, kas raksturīgs pārpozitīvisma un pseido garīguma pārstāvjiem ir glābēja (arī mesijas) pieeja. Gatavas formulas solīšana, kas izmainīs dzīvi.

Tas, kas to raksturo, ir teksti “es to jau izdarīju grūtā cīņā”, “es zinu, kas Tev ir vajadzīgs” un “es zinu, kā Tev palīdzēt”. “Es nāku Tevi glābt no Tavas sūrās dzīves, jo man ir maģiskā atslēga uz Tavu laimi” stilā. Arī – “es gribu, lai Tu esi pateicīgs, laimīgs (tāds un šitāds) katru dienu” stilā.

Kur šajā ir atšķirība no kvalitatīva speciālista? Kvalitatīvs speciālists nepiedāvās glābšanu un gatavas atbildes un vienu formulu, kas der visiem. Jā, viņš radīs iespēju atnākt un saņemt palīdzību, un, iespējams, iedos metodikas praktizēšanai patstāvīgi, bet viņš neglābs un neteiks priekšā. Arī nemācīs otram kā viņam būtu jājūtas. Tā vietā viņš radīs apstākļus, lai cilvēks atrastu atbildes pats un ieraudzītu savus resursus, uz kā bāzēt savu dzīvi. Akceptējot tās jūtas, kas jau pastāv (neatkarīgi no to pozitīvuma vai negatīvuma). Turklāt, viņš nesolīs, ka ceļš ies tikai uz augšu – jo dažkārt ceļš uz augšu sākas ar ceļu uz leju.

Ātru rezultātu solīšana, solot tikai pozitīvu pieredzi

Te būtiski saprast vienu lietu – iekšējā līdzsvara izjūtas iegūšana (kas ir pozitīvas domāšanas un garīgā attīstības pamatā) visbiežāk ir ilgstošs un diezgan pamatīgs darbs ar sevi, kurš ietver gan kāpumus, gan kritumus un gan skaistus mirkļus, gan līdz sirds dziļumiem sāpīgus brīžus. Garīgā attīstība notiek caur iekšēju transformāciju, savukārt viena no transformācijas pamatsastāvdaļām ir zaudējums. Jo, lai pārdzimtu jaunā formā, ir jāatsakās no vecās.

Līdz ar to, piedodiet – rezultāts vienkārši nav, ne ātrs, ne arī vienmēr pozitīvs.

Klasisko metožu noniecināšana un šķelšana, dalīšana kā tāda

Piemēram, Rietumu medicīnas metožu noliegšana. Akadēmiskās izglītības, zinātniskās pieejas noliegšana.

Šķelšana būtībā ir galvenā pazīme, pēc kuras iespējams atšķirt patiesi garīgu un pozitīvi orientētu cilvēku no pseido. Melnbaltā domāšana (viens labs, otrs slikts).

Atsaukšanās uz jaunākajiem pētījumiem

Zinātnē patiešām pēdējos gados tiek atklātas lietas, kas liek pārdomāt mūsu līdzšinējo pasaules uztveri, un atsaukties uz pētījumiem var un vajag. Tomēr tas, kas raksturīgs pseido speciālistiem ir tendence atspoguļot tikai pozitīvos rezultātus, ignorējot kritiku un pētījumu ierobežojumus. Turklāt bieži vien par patiesībām tiek pasludinātās hipotēzes, par kurām pastāv patiesuma iespējamība, bet reālu pierādījumu vēl nav. Vērojama arī ļoti virspusēja izpratne par zinātnes jautājumiem, kas attiecīgi rada telpu falšām interpretācijām. Pētījumu rezultāti bieži tiek nepamatoti vispārināti, lai pievilktu pārdodamā produkta kontekstam. Piemēram – kontemplatīvā meditācija pētījumos uzrāda pozitīvus rezultātus. Tātad jebkas, ko es vadīšu, kas izskatās pēc meditācijas, uzrādīs pozitīvus rezultātus.

Tāpat nereti kopā tiek saistīti savstarpēji nesaistīti fakti, radot iespaidu par to savstarpējo pamatotību. Piemēram, es izārstējos ar meditāciju —> es varu Tev iemācīt ārstēties ar meditāciju —> Joe Dispenza izārstējās —> ar meditāciju var piesaistīt sev bagātību —> es varu iemācīt Tev kļūt bagātam.

Šeit vērojama interesanta pretruna. No vienas puses tiek noliegtas klasikās pieejas (kas visbiežāk ir zinātniski pamatotas), un nereti manāma arī skeptiska attieksme pret pašu zinātnisko pieeju. Tomēr notiek atsaukšanās uz pētījumiem, kuri pamato konkrētu (izdevīgu) viedokli.

Savas autoritātes celšana uz atzītu cilvēku rēķina

Klasiska mārketinga stratēģija ir pārdot produktu caur atpazīstamu cilvēku sejām. Šī joma nav izņēmums. Ja nevaram to Joe Dispenzu iedabūt mūsu IG Live, tad varam vismaz uz viņu atsaukties ierakstos, pamatojot savas metodes. Ar to viss ir kārtībā tik ilgi, kamēr šo cilvēku darbs tiek atspoguļots precīzi, bez personīgiem stāsta papildinājumiem.

“Mainām pasauli, jo to darīja Nelsons Mandela!”

Vienmēr skatījos uz šo reklāmu un domāju, diez, ko Mandela teiktu, un vai šis uzņēmums bija sakārtojis autortiesības par Mandelas vārda izmantošanu.

Sava ego barošana, tajā skaitā īpašu spēju piedēvēšana sev (dažkārt)

Te atkal jāsaprot viena lieta – garīgi augot, cilvēks kļūst viedāks un spēj arvien vairāk pārkāpt pāri savam ego, un pieņemt sevi un citus bez vērtējuma.

Savukārt sarkanais pseido karogs ir paceļams tad, ja cilvēks dižojas ar savu garīgumu un nereti ir pārliecināts, ka viņa garīgais viedums padara viņu īpašāku par citiem. Lai atstātu iespaidu (kas mārketingā ir ļoti noderīgi) un uzlabotu pašcieņu – der. Tomēr tas nav garīgums. Tas ir garīgais narcisisms – psiholoģijas termins, ko gribētu apskatīt atsevišķā ierakstā.

Dažas būtiskas lietas atvadu vārdiem

Es saprotu, ka esmu diezgan dramatiska kaut ko šādu publicējot. Tomēr noslēgumā vēlos pateikt arī dažas pseido speciālistus “attaisnojošas” lietas.

Pirmkārt, arī pseido speciālistu informācijā vienmēr ir daļa patiesības. Līdz ar to nevar teikt, ka šie konti ir 100% glupi vai kaitnieciski. Kādam tiešām var palīdzēt. Jo īpaši īstermiņā.

Vienlaikus, protams, man ir tā pretenzija – ka ilgtermiņā tas nodara kaitējumu tiem speicālistiem, kas ar šīm lietām nodarbojas nopietni (jo pseido speciālisti devalvē sabiedrības izpratni par nozari kopumā); šādu ziņu esamība (un pretestības neesamība) būtībā čakarē cilvēku kritisko domāšanu; tiek nodarīts kaitējums arī klasisko pieeju (piemēram, medicīnas) pārstāvjiem.

Otrkārt, atšķirībā no mērķtiecīgi veidotas dezinformācijas, pseido speciālisti, visticamāk, darbojas aiz nezināšanas un aiz ačgārnas lietu interpretācijas pamata, kam par iemeslu var būt gan vienkārša neiedziļināšanās un pilnīgas informācijas nepieejamība, gan domāšanas kļūdas, gan psihes aizsardzības mehānismi, kas (dažkārt pamatoti) liedz informāciju redzēt citādāk. Visbiežāk cilvēki paši tic tam, ko runā, un dalās savā redzējumā ar vislabākajiem nodomiem. Neesmu vēl izlēmusi, vai tas ir attaisnojums un iemesls neuzšaut pa ausīm, sakot – mosties!

Kāpēc es par šo rakstu? Kas man šajā visā sāp?

Esmu cilvēks, kurš garīguma jautājumus pēta profesionālā līmenī. Redzot pseido saturu, es saprotu, ka tēmas par kurām es iestājos, tiek devalvētas un par tām tiek kultivēta steriotipu un aizspriedumu veidošanās (kas jau tāpat pastāv). Līdz ar to man ir jāpieliek papildus pūlēs, lai tiktu uztverta nopietni tajā, ko daru.

Es neesmu no noliedzējiem. Gluži otrādi – viss tas, par ko runā pseido garīguma un toksiskā pozitīvisma pārstāvji, man ir tuvs un pazīstams. Es nodarbojos ar jogu, meditēju, apzināti sekoju līdzi savam domāšanas procesam, esmu piedzīvojusi paplašinātus apziņas stāvokļus un sastapusies ar (nosacīti) pārdabisko. Es pat par to visu runāju ar saviem klientiem psiholoģiskās konsultēšanas sesijās. Šīs tēmas ir dabiska manas ikdienas sastāvdaļa. Tomēr nekas no tā visa neatceļ kritisko domāšanu.

Rezumējot – es nenoliedzu faktus, ka fenomeni, par kuriem runā pseido speciālisti eksistē. Tomēr es gribētu, lai informācija par šīm tēmām tiek pasniegta neizkropļotā formā.

buy me a coffee

Šis bezmaksas saturs ir tapis manā brīvajā laikā bez darba samaksas. Ja manā veikumā saskatāt vērtību, priecāšos par kafijas uzsaukšanu! Tā ir kā dzinulis jauna satura veidošanā! 🙂

Mājas lapas saturu atļauts citēt, pārpublicēt un citādi izplatīt tikai saskaņā ar piemērojamajiem autortiesības regulējošiem tiesību aktiem. Par satura izmantošanu komerciāliem nolūkiem lūgums sazināties un saņemt atļauju.