Identitāte un “Es” izjūta dabiski formējas pusaudža un jauna pieaugušā vecumā (pētījumi liecina, ka tas ir periods apmēram no 12-13 līdz 23-25 gadiem).
Cilvēka iekšējā pārliecība un skaidrība par sevi pieaugušā vecumā lielā mērā ir atkarīga no tā, cik veiksmīgi viņš pārvar psiholoģiski izaicinošo šo posmu.
Ja arī šajā vecumā sastabilizēties izjūtā par sevi un savu vietu pasaulē nav izdevies, nekas vēl nav zaudēts – to var pagūt izdarīt arī pieaugušā vecumā.
Tam palīdzošs var būt manis veidotais četru online nodarbību cikls “Identitātes un “Es” izjūtas stabilizēšanas kurss” – aktuālās grupas materiāli vienmēr ir pieejami ierakstos un skatāmi sev ērtā laikā.
1. Ir normāli šaubīties un apšaubīt sevi un pasauli sev apkārt
Šaubas un apšaubīšana ir būtiska daļa tapšanā par pieaugušu cilvēku, kuram ir stabila izjūta par sevi un skaidra sava loma pasaulē.
2. Šaubas un apšaubīšana kalpo būtiskam mērķim
Tās veicina kritisko domāšanu, apzinātu uzskatu pārvērtēšanu un patstāvīgu lēmumu pieņemšanu.
3. Šaubas un apšaubīšana veicina kritiskās domāšanas attīstību
Tās mudina izpētīt un izvērtēt saņemto informāciju un paustās idejas, tostarp dažādas ticības un uzskatu sistēmas, pirms to pieņemšanas par patiesām vai derīgām. Tās rosina meklēt pierādījumus, izvērtēt argumentus un ņemt vērā alternatīvas perspektīvas.
4. Šaubas un apšaubīšana veicina atvērtību dažādībai un intelektuālo pazemību
Tās rosina atzīt, ka cilvēka zināšanas un saprašana var būt ierobežota vai nepilnīga. Tās palīdz saglabāt atvērtību un uzņēmību pret jaunu informāciju, idejām un pieredzi.
5. Šaubas un apšaubīšana rosina uz mācīšanos un izaugsmi
Šaubas stimulē intelektuālo interesi un vēlmi izprast dziļāk, meklēt iekšējas atziņas, nonākt pie patstāvīgiem secinājumiem caur iekšējas atklāsmes procesu. Tās motivē personiskajai izaugsmei caur izpēti, eksperimentēšanu un pieredzēšanu “uz savas ādas”.
6. Šaubas un apšaubīšana uzlabo lēmumu pieņemšanas prasmes
Tās veicina pārdomātu un izsvētu pieeju lēmumu pieņemšanā, tostarp informētu lēmumu pieņemšanu.
7. Šaubas un apšaubīšana stiprina spēju izturēt nezināmo
Šaubas var veicināt izturību un spēju pielāgoties nenoteiktības apstākļiem. Tās veicina spēju izturēt diskomfortu un neziņu.
8. Šaubas un apšaubīšana veicina intelektuālu godīgumu
Tās mudina atzīt savu nezināšanu un pievērst uzmnību zināšanu trūkumu aizpildīšanai un ierobežojumu novēršanai.
9. Šaubas un apšaubīšana veicina atklātu, godīgu komunikāciju
Šaubas var labvēlīgā veidā atbalstīt attiecību veidošanos, rosinot uz atklātu, godīgu komunikāciju, savstarpēju cieņu un uzticēšanos. Tās mudina iesaistīties konstruktīvā dialogā un sadarbībā, ļaujot mijiedarbības rezultātā izpētīt uzskatu atšķirības, risināt konfliktus un tādējādi padziļināt attiecības.
10. Šaubas un apšaubīšana rosina radošumu, inovācijas
Apšaubot esošo un spiežot patstāvīgi cilvēks “domā ārpus kastes”. Šaubas mudina atteikties no konvencionālās izpratnes un rosina izpētīt jaunas iespējas un radīt inovācijas.
11. Šaubas un apšaubīšana veicina personīgo attīstību
Mudinot arvien apšaubīt sevis pieņemtas ticības un pārliecības, tās rosina uz pašrefleksiju un introspekciju, veicinot autentiskumu un izpratni par sevi.
12. Šaubas un apšaubīšana veicina ētisku rīcību
Mudinot apšaubīt savu rīcību un lēmumu sekas, šaubas rosina uz morālo integritāti. Tās mudina ņemt vērā ētiku un rīkoties saskaņā ar godīgumu un līdzjūtību.
Lai gan šaubas dažkārt var būt neērtas un izaicinošas, tām ir būtiska nozīme cilvēka izziņā, lēmumu pieņemšanā un personīgajā izaugsmē. Apjaušot šaubas kā dabisku un nepieciešamu cilvēka pieredzes aspektu, cilvēks var iemācities pielietot šaubu pozitīvos aspektus, lai attīstītu kritisko domāšanu, veicinātu intelektuālo integritāti, personīgo un kolektīvo uzplaukumu.
Ps. Nosūti šo savam pusaudzim!
Šis bezmaksas saturs ir tapis manā brīvajā laikā bez darba samaksas. Ja manā veikumā saskatāt vērtību, priecāšos par kafijas uzsaukšanu! Tā ir kā dzinulis jauna satura veidošanā! 🙂